Aulaklubi: Duo Primadonnat
Duo Primadonnat on säveltäjä-pianisti Piia Kristiinan ja viulisti Annukka Nevalaisen säkenöivä kevyen musiikin viulupianoyhtye Tampereelta.
Tietoa tapahtumasta
Duo Primadonnat on säveltäjä-pianisti Piia Kristiinan ja viulisti Annukka Nevalaisen säkenöivä kevyen musiikin viulupianoyhtye Tampereelta. Sekä Annukalla että Piialla on tausta klassisessa musiikissa sekä laaja kokemus ammattimuusikon uralta.
Duon oma tuotanto on aktiivisen uuden musiikin säveltäjän Piia Kristiinan kädenjälkeä, ja konserttiohjelmistosta löytyy niin tunnelmallisia balladeja kuin kepeitä ja svengaaviakin kappaleita. Duo kutsuu musiikkiaan klassiseksi popiksi. Instrumentit ovat akustisia, mutta rytmit ja kappaleiden tyylilajit vaihtelevat bluesista sambaan.
Vapaa pääsy.
Muutokset mahdollisia.
Tuotanto Tampere-talo
Tulevat tapahtumat
Ilmavoimien Big Band & Olli Soikkeli: Django!
Ilmavoimien Big Band ja suomalaisen swing-kitaroinnin kansainvälinen tähti Olli Soikkeli yhdistävät voimansa!
Sibelius 5
Konsertissa kuullaan suomalaista modernismia sekä Jean Sibeliusta.
Ismo Leikola: Omasta mielestä (K18)
Sanotaan vaikka, että tämä on koko maailmanhistorian paras ja hauskin esitys.
Ranskalaista romantiikkaa
Ihastu Lili Boulangerin kauniiseen sävelrunoon, César Franckin kaihoisaan romantiikkaan, ja Camille Saint-Saënsin Afrikan-matkan tunnelmiin.
PERUTTU! koira (S)
Koira eli kesykoira (Canis lupus familiaris, aiemmin Canis familiaris) on harmaasuden (Canis lupus) kesy, jalostettu muoto.
Mia Kolari: Hiljaisia oivalluksia
Mia Kolarin teokset yhdistävät maalausta, tekstiiliä ja kohollaan olevia muotoja tavalla, joka tekee niistä sekä katsottavia että tunnusteltavia kokemuksia.
Mia Kolari: Hiljaisia oivalluksia
Mia Kolarin teokset yhdistävät maalausta, tekstiiliä ja kohollaan olevia muotoja tavalla, joka tekee niistä sekä katsottavia että tunnusteltavia kokemuksia.
Lasten Lauantai: Jokeri Pokeri Box – Elämä on taikaa!
Juhlakiertueellaan Simo ja avustajansa tarjoavat korkeatasoista, iloista ja hämmästyttävää taikuutta paketoituna sopivaksi koko perheelle ja kaikenikäisille katsojille.
Sinfoniaorkesteri Vivo 40 vuotta: Alkuvoimaa
Sinfoniaorkesteri Vivo juhlii tänä vuonna 40-vuotista taivaltaan ja sen juhlavuosi huipentuu Alkuvoimaa-juhlakonserttiin.
Mia Kolari: Hiljaisia oivalluksia
Mia Kolarin teokset yhdistävät maalausta, tekstiiliä ja kohollaan olevia muotoja tavalla, joka tekee niistä sekä katsottavia että tunnusteltavia kokemuksia.

Täydennä elämyksesi majoittumalla saman katon alla
Tampere-talon yhteydessä oleva Courtyard by Marriott Tampere City -hotelli mahdollistaa täydellisen konserttielämyksen. Kun varaat vierailusi yhteyteen kauttamme majoituksen, saat sen kumppanihintaan. Tervetuloa viihtymään!
