Bruckner 200
Järki ja tunteet kohtaavat kahden sinfonian illassa.
Tietoa tapahtumasta
Perusliput 32 €
Eläkeläiset 25 €
Opiskelijat, työttömät ja varushenkilöt 15 €
Alle 18-vuotiaat 10 €
Matthew Halls, kapellimestari
Tampereen Filharmoninen Kuoro
Igor Stravinsky: Psalmisinfonia
Anton Bruckner: Sinfonia nro 9
Järki ja tunteet kohtaavat kahden sinfonian illassa. Igor Stravinsky ohitti uusklassismin ironian Psalmisinfoniassaan. Raamattuun perustuva kuoroteos on uskonnollinen ja harras, muttei tunnustuksellinen. Anton Brucknerin syntymästä on kulunut 200 vuotta. ”Soivia katedraaleja” rakentaneen sinfonikon viimeinen teos soi uskon vilpittömyyttä ja keskeneräisyyden kauneutta.
Konsertti kestää noin kaksi tuntia, ja siinä on väliaika. Tämä on kausikorttisarjan konsertti, johon kuuluu lisäksi Teokset tutuiksi -tilaisuus klo 18 sekä maksullinen (10 €) Lapsiparkki alkaen klo 18.45.
Muutokset mahdollisia.
Tuotanto Tampere Filharmonia
tulevia tapahtumia
Ranskalaista romantiikkaa
Ihastu Lili Boulangerin kauniiseen sävelrunoon, César Franckin kaihoisaan romantiikkaan, ja Camille Saint-Saënsin Afrikan-matkan tunnelmiin.
Faunien iltapäivä: Muodonmuutoksia
Konsertissa kuullaan Esa-Pekka Salonenin, Ethel Smythin ja Tamás Mészárosin sävykkäitä maailmoja.
Tulilintu
Rakettimaista uraa tekevän Stephanie Childressin Tampereen-debyytissä on odotusta ja taikaa.
