Hyppää sisältöön

Laine x Novita Neulontapäivä

Käsityötapahtuma, joka kokoaa yhteen neulontaharrastajat, neulesuunnittelijat ja -vaikuttajat sekä muut käsityöalan ammattilaiset. 

Aika 12.10.2025 11.00

TilaTampere-talo,

Laine x Novita Neulepäivän kuvistuskuva, jossa esitellään lankarullia lähikuvissa.

Tietoja tapahtumasta

Sunnuntai 12.10.2025, kello 11:00–17:00 

Tampere-talo, Yliopistonkatu 55, 33100 Tampere 

Liput alkaen 24€

Laine x Novita Neulontapäivä 

Kaksi ikonista käsityöbrändiä, yksi ikimuistoinen neulontapäivä! Laine Publishing ja Novita järjestävät lokakuussa Tampere-talossa ainutlaatuisen käsityötapahtuman, joka kokoaa yhteen neulontaharrastajat, neulesuunnittelijat ja -vaikuttajat sekä muut käsityöalan ammattilaiset. 

Laine x Novita Neulontapäivässä pääset… 

  • Kurkistamaan uuden Laine x Novita -langan kulissien taakse: Miten Laineen luovan johtajan Jonna Helinin kanssa kehitetty laadukas neulelanka sai alkunsa? 
  • Tapaamaan Jonna Heliniä ja muita suosikkisuunnittelijoitasi. 
  • Inspiroitumaan mielenkiintoisista asiantuntijapuheenvuoroista ja paneelikeskusteluista. 
  • Hypistelemään Novitan uusia Signature-lankoja ja neuleita. 
  • Tutustumaan muihin käsityöharrastajiin ja neulomaan koko päivän hyvässä seurassa! 

Lisäksi jokainen osallistuja saa lahjakassin, jonka arvo on yli 50 euroa. Tapahtuman juontaa innokkaana neulojana itsekin tunnettu Laura Friman ja lavalla nähdään Laineen ja Novitan väen lisäksi joukko muita käsityöalan ammattilaisia ja -vaikuttajia. Lisätietoja päivän tarkemmasta ohjelmasta ja esiintyjistä julkaistaan syksyn aikana Novitan verkkosivuilla osoitteessa novita.com. 

Rakenna itse unelmiesi neulontaviikonloppu 

Valitse lukuisista majoitus- ja ruokailuvaihtoehdoista sekä kiinnostavista lisätapahtumista. Haluaisitko nauttia rauhallisen hotelliaamiaisen ennen neulontapäivää – vai jatkaa tunnelmaa Knit & Wine -aftereilla illalla? 

Katso kaikki vaihtoehdot ja varaa paikkasi 21.8. alkaen. Ole nopea, sillä paikkoja on rajoitetusti. Neulontapäivään mahtuu mukaan vain 150 ensimmäistä! 

Huom! Early bird -hinnat majoitukseen ja tapahtumapaketteihin voimassa 12.9. saakka. Lipunmyynti itse tapahtumaan jatkuu niin kauan kuin paikkoja riittää. Huomaathan myös, että tapahtumasta kuvataan kuvia ja videoita järjestäjien markkinointikäyttöön esimerkiksi verkkosivuilla ja sosiaalisen median kanavissa. Osallistuthan vain, mikäli sinulla ei ole estettä tulla kuvatuksi.

Tapahtumamuutokset mahdollisia.

Tuotanto Laine ja Novita, yhteistyössä Talo Events