Händel: Messias
Ylikapellimestari Matthew Halls ja tähtisolistien kaarti päättää syyskauden konsertit barokkimusiikin kenties suurimpaan ja kauneimpaan kirkkoteokseen.
Tietoa tapahtumasta
Perusliput 40 €
Eläkeläiset 30 €
Opiskelijat, työttömät ja varushenkilöt 15 €
Alle 18-vuotiaat 10 €
Matthew Halls, kapellimestari
Joanne Lunn, sopraano
Jess Dandy, altto
James Gilchrist, tenori
James Platt, basso
Tampereen Filharmoninen Kuoro
Händel: Messias
Eurooppalaisten musiikkityylien monitaituri Georg Friedrich Händel keräsi kymmeniä vuosia kypsyneet kykynsä yhteen – syntyi saksalaisen passion, englantilaisen kirkkolaulun ja italialaisen oopperan parhaat piirteet yhdistävä mestariteos Messias-oratorio. Ylikapellimestari Matthew Halls ja tähtisolistien kaarti päättää syyskauden konsertit barokkimusiikin kenties suurimpaan ja kauneimpaan kirkkoteokseen.
Tämä on kausikorttisarjan konsertti, joka pidetään Tampereen tuomiokirkossa.
Konsertti sisältää väliajan. Ei Teokset tutuiksi -tilaisuutta eikä Lapsiparkkia.
Huomioithan, että kirkossa ei ole paikkanumeroita, ja osassa paikkoja voi olla näköesteitä.
Muutokset mahdollisia.
Tuotanto Tampere Filharmonia
tulevia tapahtumia
Kipinää ja roihua
Tampere Filharmonian kevätkausi huipentuu!
Red Nose Company & Meta4: Voces – Sisäisiä ääniä
Red Nose Companyn oivaltava näyttelijäkaksikko Timo Ruuskanen ja Tuukka Vasama saa Teatterikesässä rinnalleen Meta4-jousikvartetin.
Joyce DiDonato: Emily – No Prisoner Be
Maailmankuulu mezzosopraano Joyce DiDonato tuo Tampere-taloon ylistetyn musiikkia ja runoutta yhdistävän Emily – No Prisoner Be -teoksen.
