Hyppää sisältöön

Taru Sormusten herrasta -suurtuotannon näki 63 000 katsojaa

Tampereen Teatterin ja Tampere-talon ensimmäinen yhteistuotanto, suurteos Taru Sormusten herrasta oli valtava katsojamenestys. J. R. R. Tolkienin fantasiaklassikon uuden sovituksen näki esityksissä ja ennakkonäytöksissä yhteensä 63 000 katsojaa.

Tamperelaisten taidelaitosten historiallisessa yhteistyössä olivat mukana myös Tampere Filharmonia, Sorin Sirkus ja Teatteri Neo. Suurponnistus työllisti yli 250 ihmistä, ja sen tarunhohtoista maailmaa valmisteltiin vuosia. Tuomas Kantelinen sävelsi teokseen uuden musiikin. 

Taru Sormusten herrasta tämän kaltaisena, kokonaisvaltaisena ja runsaana esteettisenä kokemuksena ei olisi ollut mahdollista ilman näin mittavaa eri tahojen yhteistyötä. On aivan käsittämättömän upeaa, että yleisö löysi teoksen ja myös sieltä saamamme palaute on ollut niin kiittävää ja ylitsevuotavaa. Teos oli itselleni prosessina kuin joululahja: koko työryhmä oli mahtava ja tunnelma ja tekemisen taso oli ylittämätöntä. Kerrassaan ainutlaatuinen tuotanto”, sanoo esityksen ohjaaja ja Tampereen Teatterin teatterinjohtaja Mikko Kanninen

”Teos on poikkeuksellinen saavutus suomalaisessa kulttuurielämässä ja Pirkanmaalla. Monipuolisen konserttitoiminnan ja Tampere Filharmonian koti Tampere-talo valjastettiin ensimmäistä kertaa tuotantohistoriassaan 38 esityksen näyttämöksi. Taru Sormusten herrasta yhdisti ainutlaatuisella tavalla teatteri- ja sirkustaiteen sekä sinfoniaorkesterin soinnin luoden saumattoman kokonaisuuden yhdessä Suomen vaikuttavimmista ja suurimmista esitystiloista. Olemme valtavan ylpeitä siitä, että olemme saaneet olla mukana tässä esittävän taiteen suurhankkeessa”, kertoo Suvi Leinonen, Tampere-talon taiteellinen johtaja.  

Taru Sormusten herrasta -suurtuotanto sai ensi-iltansa 23.8.2024 Tampere-talon Isossa salissa. Sitä esitettiin kahdella kaudella elo-syyskuussa sekä joulu-tammikuussa. Viimeinen esitys oli 11.1.2025. 

Lisätiedot

Suvi Leinonen
Taiteellinen johtaja
Tampere-talo 
Puh. 050 401 8202
suvi.leinonen@tampere-talo.fi

Mikko Kanninen
Teatterinjohtaja
Tampereen Teatteri 
Puh. 050 532 6500
mikko.kanninen@tampereenteatteri.fi