Joona Pulkkinen ja Valeria Resjan: Suuret sellosonaatit
Musiikkia kuullaan säveltäjiltä Joonas Kokkonen, Sergei Rahmaninov, Einojuhani Rautavaara ja César Franck.

Tietoa tapahtumasta
Liput 26 €, eläkeläiset ja työttömät 22 €, opiskelijat 10 €
Sellisti Joona Pulkkinen esittää rakastetuimpia sellosonaatteja pianisti Valeria Resjanin kanssa Pienen salin sunnuntaikonsertissa. Musiikkia kuullaan säveltäjiltä Joonas Kokkonen, Sergei Rahmaninov, Einojuhani Rautavaara ja César Franck.
Ohjelma:
Joonas Kokkonen: Sonaatti sellolle ja pianolle
Sergei Rahmaninov: Sonaatti sellolle ja pianolle d-molli
Väliaika
Einojuhani Rautavaara: Sydämeni laulu
César Franck: Sonaatti sellolle ja pianolle A-duuri
Kesto n. 2 tuntia sisältäen yhden väliajan.
Muutokset mahdollisia.
Tuotanto Tampere-talo
Esiintyjät

Sellisti Joona Pulkkinen on esiintynyt lukuisien orkesterien, kuten Radion sinfoniaorkesterin, Royal Chamber Orchestra of Wallonien, Brysselin La Monnaie -orkesterin ja Tampere Filharmonian solistina. Hän on esiintynyt useimmilla merkittävimmistä kotimaisista musiikkifestivaaleista sekä monissa Euroopan maissa ja konserttisaleissa, joihin lukeutuvat muun muassa Brysselin Palais des Beaux-Arts, Pariisin Auditorium Fondation Louis Vuitton ja Amsterdamin Concertgebouw. Syksyllä 2022 Pulkkinen aloitti työnsä sellomusiikin lehtorina Taideyliopiston Sibelius-Akatemiassa.
Pulkkinen valittiin taiteilijaksi Gautier Capuçonin ohjauksessa toimivaan Classe d’Excellence de Violoncelle -ohjelmaan Pariisissa kaudeksi 2015–2016. Muista Pulkkisen opettajista mainittakoon muun muassa Gary Hoffman, Marko Ylönen ja Pauli Heikkinen.
Pulkkinen voitti 3. palkinnon kansallisessa Turun sellokilpailussa vuonna 2010. Hän toimi Tampere Filharmonian 1. soolosellistinä vuosina 2014–2023. Pulkkinen on toiminut myös soolosellistin sijaisena muun muassa Avanti! -kamariorkesterissa, Radion sinfoniaorkesterissa sekä Helsingin kaupunginorkesterissa.
Joona Pulkkinen soittaa harvinaista genovalaista Davide Pizzorno -selloa vuodelta 1769 sekä Pierre Simon -jousta vuodelta 1855.

Valeria Resjan aloitti pianonsoiton opintonsa Venäjällä. Hän muutti vuonna 1990 Suomeen vanhempiensa kanssa ja jatkoi opintoja Sibelius-Akatemiassa Hamsa Al-Wadi Juriksen johdolla. Ralf Gothóni toimi hänen kamarimusiikkiopettajanaan. Lukuvuoden 1996-1997 hän vietti Madridissa, jossa hän opiskeli Kuningatar Sofian koulussa professori Dmitri Bashkirovin luokalla.
Vuonna 1992 Valeria Resjan voitti Laura Mikkolan kanssa Maj Lind -pianokilpailun. Vuonna 1995 hän voitti kansainvälisen Pilar Bayona-kilpailun Zaragozassa Espanjassa. Kesäkuussa 1996 hän saavutti neljännen sijan kansainvälisessä Montrealin pianokilpailussa Kanadassa, jossa hänet palkittiin myös yleisön suosikkina.
Valeria Resjan on esiintynyt soolopianistina ja orkestereiden solistina mm. Okko Kamun, Jorma Panulan, Leif Segerstamin, Jukka-Pekka Sarasten, Sakari Oramon ja Osmo Vänskän johdolla. Hän on konsertoinut Pohjoismaissa, Venäjällä, Japanissa, Arabi-Emiraateissa, Espanjassa, Saksassa ja Kanadassa. Suomessa Resjan on ollut mukana mm. Kuhmon ja Turun Kamarimusiikkijuhlilla, Mikkelin ja Mäntän Musiikkifestivaaleilla, Espoon Pianoviikolla ja Helsingin Juhlaviikoilla.
Resjan on myös aktiivinen kamarimuusikko. Hän on esiintynyt kansainvälisesti tunnettujen muusikkojen kanssa kuten sellistit Ola Karlsson, Jan-Erik Gustafsson, Martti Rousi ja Marko Ylönen, viulistit Elina Vähälä, Hagai Shaham ja Anna-Liisa Bezrodny. Myös Takacs, Danel, Michelangelo ja Chilingirian kvartetit ovat olleethänen kamarimusiikkikumppaneina.
Resjan on levyttänyt Tchaikovskin ja Sibeliuksen teoksia viulisti Pietari Inkisen ja sellisti Tuomas Ylisen kanssa. Tämä trio on esiintynyt mm. Lontoon Wigmore Hallissa syyskuussa 2007.
Valeria toimii kamaripianistina Sibelius-Akatemiassa ja on ollut virallisena pianistina mm. Sibelius- ja Paulo-kilpailuissa sekä Gstaad Menuhin Festivaalilla.

Varaa liput ryhmällesi
(väh. 10 hlöä)
ryhmamyynti@tampere-talo.fi
tai puh. 03 243 4501 (ma–pe klo 10–16)

Täydennä elämyksesi majoittumalla saman katon alla
Tampere-talon yhteydessä oleva Courtyard by Marriott Tampere City -hotelli mahdollistaa täydellisen konserttielämyksen. Kun varaat vierailusi yhteyteen kauttamme majoituksen, saat sen kumppanihintaan. Tervetuloa viihtymään!
TULEVIA TAPAHTUMIA
Aulaklubi: Tritonus-klubi
Tritonus-Aulaklubilla juhlistetaan tällä kertaa J-P Piiraisen uunituoreen albumin julkaisua.
Unelmien vappukonsertti
Pirskahtelevaa vapputunnelmaa Waltteri Torikan ja 95-vuotiaan Tampere Filharmonian seurassa!
Aulaklubi: PMO SOI!
PMO Soi! on musiikkituokiosarja Tampere-talon Aulaklubilla. Tällä kertaa vuorossa ovat pianon ja harmonikan aineryhmän soittajat.