Hyppää sisältöön

Linda Lampenius – Pop-kuningattaren paluu

Huippuviulistin uusi show pitää sisällään omaa tuotantoa sekä kotimaisia- ja kansainvälisiä covereita akustisella ja sähköviululla esitettynä.

Aika 25.09.2025 19.30

TilaTampere-talo, Pieni sali

Viulisti Linda Lampenius istuu valkoisella tuolilla.

Tietoa tapahtumasta

Liput 37,50 €
Opiskelijat 31 €
Lapset (12 v. asti) 22,50 €

Koko Suomen kansan rakastama viulisti Linda Lampenius tekee näyttävän paluun pop-musiikin pariin

Viulisti Linda Lampeniuksen uusi ja kauan odotettu pop-show pitää sisällään niin Lindan omaa tuotantoa kuin kotimaisia- ja kansainvälisiä covereita akustisella ja sähköviululla esitettynä. Lampeniuksen pop-albumi Linda Lampenius julkaistiin vuonna 1997, ja se nousi Suomen virallisen albumilistan sijalle 8.

Vaikka albumi julkaistiin vain Suomessa, Lampeniuksen single ”Violator/Toccata and Fugue” sai kansainvälistä huomiota. Muun muassa Daily Record kirjoitti uudesta ”sensaatiosta”, joka oli The Sunday Timesin mukaan ”nauttinut suuresta suosiosta Skandinaviassa eloisalla versiollaan Toccata and Fuguesta”. Lampenius on esittänyt musiikkia popalbumiltaan Suomessa ja ulkomailla, muun muassa Sporting Clubilla Monacossa sekä televisioiduissa esiintymisissään Royal Albert Hallissa Lontoossa ja Playboy Mansionissa Los Angelesissa.

Linda Lampenius – Pop-kuningattaren paluu -konsertti aiheuttaa jälleen saman Linda-huuman, jonka viulisti sai aikaiseksi 90-luvulla ympäri maailmaa. Keikalla kuullaan muun muassa Lindan kolme jättihittiä, jotka keräsivät Baywatch-tv-sarjan kautta yli miljardiyleisön. Lisäksi Linda tulkitsee muun muassa isoimmat Bond-tunnarit potpurina, Kuumaa-yhtyeen jättihitin sekä Pete Parkkosen Kohta sataa -kappaleen.

Tätä elämystä et halua missata! Lavalla nähdään niin savua kuin huippuluokan tanssishow.

Konsertin kesto on n. 1 h 30 min sisältäen väliajan.
Ikäraja: S

Muutokset mahdollisia.

Tuotanto: Special Artist Center

Keikalla, Tampere-talo

Varaa liput ryhmällesi

(väh. 10 hlöä)
ryhmamyynti@tampere-talo.fi
tai puh. 03 243 4501 (ma–pe klo 10–16)

Courtyard by Marriott Tampere City, Visit Tampere Laura Vanzo
Kuva: Laura Vanzo, Visit Tampere

Täydennä elämyksesi majoittu­malla saman katon alla

Tampere-talon yhteydessä oleva Courtyard by Marriott Tampere City -hotelli mahdollistaa täydellisen konserttielämyksen. Kun varaat vierailusi yhteyteen kauttamme majoituksen, saat sen kumppanihintaan. Tervetuloa viihtymään!

Varaa hotellihuone tästä!

TULEVIA TAPAHTUMIA