Americana
Americana-konsertti on maailman musiikkityyleissä hehkuva sulatusuuni!

Tietoa tapahtumasta
Perusliput 32 €
Eläkeläiset 25 €
Opiskelijat, työttömät ja varushenkilöt 15 €
Alle 18-vuotiaat 10 €
Robert Moody, kapellimestari
Bryan Cheng, sello
Leonard Bernstein: Kolme tanssikohtausta musikaalista On the Town
Mason Bates: Sellokonsertto, Suomen ensiesitys
Aaron Copland: Sinfonia nro 3
Kolmen merimiehen seikkailusta suurkaupungin sykkeessä kertova musikaali On the Town nosti Leonard Bernsteinin nimen kaikkien huulille. Kolmen tanssikohtauksen sarja svengaa 1940-luvun groovia, kun taas säveltäjä ja DJ Mason Batesin räjähdysherkkä sellokonsertto tykyttää 2000-luvun klubimusiikin tahtiin. Tätä on Americana, maailman musiikkityylien hehkuva sulatusuuni!
Konsertti kestää noin kaksi tuntia, ja siinä on väliaika. Tämä on kausikorttisarjan konsertti, johon kuuluu lisäksi Teokset tutuiksi -tilaisuus klo 18 sekä maksullinen (10 €) Lapsiparkki alkaen klo 18.45.
Muutokset mahdollisia.
Tuotanto Tampere Filharmonia
tulevia tapahtumia
Aulaklubi: PMO SOI!
Tampere-talon Aulaklubissa esiintyy pe 25.4. klo 17.45-18.30 Pirkanmaan musiikkiopiston vaskiyhtyeet ja Pmo brass.
Joutsenlaulu
Konsertin teemoja ovat kielletty rakkaus, myrskyisä elämä ja kohtalon voima.
FAUNIEN ILTAPÄIVÄ: VILLIÄ MENOA (lastenkonsertti)
Faunien iltapäivän perhekonsertti kutsuu lapset ja lapsenmieliset luomaan yhteisiä muistoja hyväntuulisen musiikin äärellä.